שוטרי משטרת כרמיאל עם השלל

 

סנ"צ אפי פרטוק

תפיסה גדולה של צעצועים מסוכנים – נפצים ,חזיזים וכד' בכפרים שליד כרמיאל.   

 

על תוצאות פשיטות של משטרת כרמיאל בימים האחרונים סיפר בגאווה סנ"צ אפי פרטוק , מפקד התחנה

 יצאנו שוב למבצעי חיפוש באזור הכפרים כשהפעם החיפוש התמקד בנושא של צעצועים מסוכנים. 

אנחנו מגדירים צעצועים מסוכנים  את כל הפריטים שבשוק קוראים להם חזיזים, נפצים , טילים . מבחינתנו המקצועית, מדובר בפריטים המכילים איזשהו סוג של חומר נפץ מוברחים לארץ ונמכרים מתחת לשולחן.

מבחינתנו קשה לתפוס את הספק, כי הוא מגיע , מחלק בין החנויות ונעלם. הרווח הוא עצום בפריטים האלה . אתה לוקח כוורת אחת  של 25 גלילי קרטון בסכום מאד זול, מפרק אותה לגלילים נפרדים ומוכר כל גליל במחיר שהוא כמעט במחיר כל הכוורת.

מי שקונה את הצעצועים המסוכנים האלה זה בדרך כלל ילדים ונערים. הם נוהגים להשתמש עם זה בכפר .

כשאתה מפעיל סט שלם של צעצועים מסוכנים כאלה זה נשמע כמו צרורות, יש חזקים יותר ויש חזקים פחות . כשאתה מפעיל את החזיזים היותר גדולים זה אפקט מבחינת רעש של רימון. היות ומדובר בחג ערכנו חיפושים קודמים לפני חג הרמאדאן לא הצלחנו לתפוס. כנראה ידעו שאנחנו עומדים להכנס לחנויות וזה היה מוסתר. הפעם , נכנסנו בפתע, אנחנו בשבוע השני של הרמאדאן והם היו מופתעים. באחד המקרים מצאנו את זה מוסתר בשירותים.

הכמות שנתפסה פה היא רק חלקית, כי כמות נוספת גדולה הרבה יותר של כוורות העברנו אתמול למשרד התמ"ת כשלכל עסק שמוכר צעצועים מסוכנים כאלה נפתח תיק והוא מקבל קנסות מאד מאד גבוהים, ואותו בעל עסק מצוי בבעיה.

הצעצועים האלה מאד מסוכנים , הדוגמא הכי טובה, במספר חנויות בכפר נחף כשנכנסנו אמרו לנו לא לא, לא – אנחנו לא מתעסקים, יש פה מישהו מהכפר שנקטעו לו שתי אצבעות. באחת החנויות כשנכנסנו אמר לנו בעל העסק : "אני אומר לכם את האמת, אני לא מוכר "  ברגע שהוא אמר אני אגיד לכם את האמת , הבנו שיש משהו ותוך כדי דיבור איתו מצא אחד השוטרים בתוך השירותים מצא התוך השירותים כמות גדולה צעצועים מסוכנים , כמובן המוכר עוקב לתחנה . בצענו חיפושים בכפר נחף, ובבענה, בסג'ור שם נתפסה כמות גדולה אצל מורה בית ספר, חיפשנו גם במג'דל כרום.

במבצעי החיפוש האלה שיתפנו את כל שוטרי התחנה. ז.א. מגיעים בבוקר מוציאים את כל שוטרי המשרדים, קצינים אם זה משק"ים , בלשים סיירים , חוקרים וכולם עולים על כלי רכב לכל חנות נכנסים 4-5 שוטרים , אם אפשר עם קצין אם לא השוטרים מבצעים את החיפוש בפיקוד עצמי. חבל שלא רואים כאן פה את כל הכמות הגדולה שנתפסה גם קודם. זה היה נותן תמונה הרבה יותר טובה.

פריט קטן עושה רעש של אקדח, יש כאן מאות כאלה. הרעש גודל עם גודל החזיז כשהאפקט הרבה יותר רציני.

לשאלתי למה הילדים צריכים את זה? ענה סנ"צ אפי פרטוק , אני מתאר לעצמי שיש פה איזושהי חוויה  בהפעלה כנראה, ז.א. האפקטים של הפיצוץ, הבהלה של האנשים, הקונדס.

כשאתה תופס ילד משתמש הוא לא יספר מהיכן רכש או קיבל את הצעצוע. כולם מיתממים , אף אחד לא מוסר על השני.

היום נכנסנו ל- 11 חנויות בכפר נחף. בימים האחרונים ל 6-7 חנויות בבענה , מג'דל כרום ודיר אל אסד.

מניסיוני בעבר אני יודע שהברחות הן מתוצרת סין ומגיעות במכולות.

יש שיתוף פעולה של ההורים שממנים את רכישת הצעצועים המסוכנים האלה. התופעה יותר נפוצה יותר בכפרים , פחות בכרמיאל , בכרמיאל תפסנו השנה 4 ילדים שהפעילו חזיזים . התופעה פחות קיימת בעיר כי במודעות של בעלי העסקים בכרמיאל הרבה הרבה יותר גבוהה מאשר בכפרים. אני חושב שיש גם מודעות לנושא הקנסות הגבוהים ולחשש מביקורת של המשטרה